Bilka tager kunderne med på råd

Det skal være nemmere at handle ind i Bilka

Artiklens øverste billede

"Kunderne har været superglade for, at vi har udvidet vores åbningstider, og at vi har indført, at der maksimalt må være 2 i køen ved kasserne."
Det fortæller Bilka Vejles varehuschef Henrik Sødequist på baggrund af, at varehuset i Vejle hver måned laver exit polls, hvor de spørger 400 af deres kunder om forskellige ting. Varehuset laver desuden kundeinterviewsaftener, hvor de går mere i dybden med spørgsmål.
"Ombygningen af butikken er egentlig en forlængelse af de udvidede åbningstider og kortere køer ved kassen. Det handler om, at du som kunde selv skal træffe dit valg," siger varehuschefen med henvisning til, kunderne fremover ikke behøver at tage hele turen rundt i Bilka, hvis man kun kommer for at købe aftensmad. De nye selvscanningskasser er et andet eksempel på, at kunderne selv kan bestemme, om de ønsker betjening eller selvbetjening.
"Alt hvad vi foretager os, handler om at gøre det nemmere for både kunderne og medarbejderne. Og så skal det være profitabelt. Vi driver jo en forretning."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.