Kulturen styrkes i Varde Kommune
Formand for Udvalget for Kultur og Fritid, Lisbet Rosendahl (V), glæder sig over et bredt og ambitiøst budget, der viser, at Varde Kommune satser på kulturen, og som giver plads til at investere i digital formidling på bibliotekerne
"På kulturområdet er der særligt to fyrtårne, som vi med det nye budget for alvor lyser op. Det drejer sig for det første om Tirpitz-museet, som Varde Kommune afsætter i alt 12,5 millioner kroner til. Beløbets størrelse sender det klare signal til andre investorer, at kommunen tror på projektet, som skal formidle historien om den tyske atlantvold, men også fortælle historien om datidens liv omkring den gamle tyske bunker. Tirpitz-projektet har potentiale til at blive kommunens nye vartegn, både på grund af de arkitektoniske ambitioner men også fordi de fire nye museumsrum bliver helt enestående til formidling af kunst og kultur," siger Lisbet Rosendahl (V), og fortsætter:
"For det andet er der i budgettet afsat midler til at komme videre med de forskellige initiativer på Stålværks- og trådspinderigrunden i Varde. I dag huser området blandt andet Musik- og Billedskolen, Smedeværkstedet, Artillerimuseet, 7-kanten og en række idrætsforeninger, men det er planen, at området i fremtiden skal omdannes til et sammenhængende byrum med fortsat fokus på kultur og kunstneriske aktiviteter. Blandt andet skal det nye ungehus ligge på den gamle industrigrund og give liv til området. Jeg ser personligt meget frem til at følge arbejdet med at omdanne området skridt for skridt, siger formand for Udvalget for Kultur og Fritid," Lisbet Rosendahl (V).
Også foreningslivet og idrætten er med i budgettet for 2014.
"På idrætsområdet er der givet flere penge til både brede- og eliteidrætten. Det er godt nyt for alle de borgere, der bruger kommunens mange idrætstilbud. Særligt vil jeg fremhæve, at der er bevilliget flere penge til puljen for lokale- og medlemstilskud. Det er rigtig godt nyt," siger Lisbet Rosendahl (V) og afslutter:
"Bibliotekerne er også tilgodeset på en række områder. Jeg glæder mig især over, at der er afsat penge til formidling og digitalisering. Bibliotekerne spiller en nøglerolle i forhold til at få alle grupper med på den digitale bølge, derfor er jeg tilfreds med, at netop dette område styrkes med det nye, brede budgetforlig, slutter formand for Udvalget for Kultur og Fritid," Lisbet Rosendahl (V).