Til Junior Grand Prix i Slovakiet
Kristinna Vagtborg skal præsentere Esbjerg Skøjte Klub og dermed også Danmark til junior grand prix i kunstskøjteløb i Kosice, Slovakiet
På baggrund af Kristinna Vagtborgs resultater fra foregående sæson, blandt andet en 12. plads til ungdoms OL, er hun udtaget til Dansk Skøjte Unions landshold og til næste uges Junior Grand Prix i Slovakiet. Det er den internationale skøjte union ISU, der afholder i alt 5 grand prix'er pr sæson.
Grand prix ‘erne har til formål at give de unge og talentfulde løbere mulighed for at udvikle sig og få international erfaring. Konkurrencen er af høj kvalitet, hvor de bedste junior løbere er samlet fra hele verden. Ved dette grand prix har Kristinna mulighed for at klare kvalifikationskravene til junior verdensmesterskaberne i Bulgarien til marts 2014.
Kristinna og hendes træner Oleg Tolkach rejser til Slovakiet onsdag den 11. september og Kristinna skal løbe hendes korte program fredag og løber det frie program lørdag. Det skal blive spændende at følge Esbjerg Skøjte klubs første landsholdsløber.