Stadig plan om Grenaa-Hundested rute

Selv om sejladsen mellem Aarhus og Kalundborg bliver genoptaget, når Mols Linien lukker sin fragtrute i næste måned, så er der stadig liv i planerne om en færgerute mellem Grenaa og Hundested.
Rigmanden Karsten Ree bakker ifølge Erhvervsbladet fortsat op om den om den satsning, som Grenaa Havn har sat i gang for at få færgeruten genåbnet.
Optimismen deles dog ikke af branchedirektøren i Dansk Industri Michael Svane. Han mener ikke at der vil være økonomi i to ruter mellem Jylland og Sjælland.
Senest er det kommet frem at ikke bare Clipper, men også et tysk rederi i Flensborg vil sejle mellem Aarhus og Kalundborg.
Det skal ske med en af færgerne fra Molslinien, nemlig Maren Mols, der får et nyt navn.
Der vil være tre daglige afgange i hver retning, og der bliver også plads til busser, passagerer, biler og campingvogne.
Clipper vil have to daglige afgange.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.