Norddjurs Kommune stiller betingelser for kontanthjælp til årets studenter

Norddjurs Kommune har besluttet at stille betingelser for udbetaling af kontanthjælp til årets studenter.
På kommunens hjemmeside ønsker man tillykke til de nye studenter efterfulgt af det, som kommunen kalder ”nyttige informationer”
De ”nyttige informationer” er, at de unge - hvis de vil have kontanthjælp i juli og august - skal medvirke til at skabe attraktive naturområder for borgere og turister i Norddjurs Kommune.
Timetallet er 30 timer om ugen, og opgaverne kan være rensning af strande og skovområder samt andet forefaldende arbejde.
Afslutningsvis kan man på Norddjurs kommunes hjemmeside læse, at hvis man ønsker kontanthjælp, vil det være betinget af fremmøde og en positiv indstilling til opgaverne.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.