Faldt i søvn hen over rattet ....
Uddrag af døgnrapporten fra Sydsjællands Politi for tidsrummet fra fredag morgen den 26. august til mandag morgen den 29., august.
KARISE: En politibetjent standsede i weekenden - i sin fritid - en 50-årig mand fra Rønnede, da han lørdag kl. 13.26 kom kørende ad Syrenvænget i Karise.
Det viste sig, at den 50-årige tilsyneladende var så beruset, at han faldt i søvn hen over rattet, da han var blevet anholdt.
En 42-årig kvinde fra Haslev blev lørdag kl. 16.13 stoppet af politiet, da hun kom kørende i bil ad Nygade i Haslev. Hun blev alkometertestet til mere end det tilladte.
Søndag kl. 01.20 stoppede politiet en 24-årig mand fra Rønnede, da han kom kørende ad Jernbanegade i Haslev i beruset tilstand.
Politiets specialpatrulje standsede lørdag klokken 0.01 en 18-årig mand fra Faxe, da han kom kørende i bil ad Gl. Strandvej i Faxe, selv om han tilsyneladende var påvirket af hash.
Desuden fandt betjentene et gram hash på ham, og derfor blev han også sigtet efter lov om euforiserende stoffer.
Indbrud - Haslev.
I løbet af weekenden er der indløbet fem anmeldelser om indbrud i private beboelser i Haslev.
Indbrudene er foregået i Nygade hvorfra der er stjålet Playstation, smykker og et ur. På Freerslevvej er stjålet en bærbar PC, og en mobiltelefon. På Tingvej og på Vordingborgvej er indbrudets omfang endnu ikke opgjort.
På Kildevang fik en indbrudstyv natten til søndag ikke så meget ud af besøget, da husets 82-årige beboer jagede tyven på flugt, oplyser Sydsjællands Politi.
pm