Valg udsætter møde med trafikminister
BORUP: Efter planen skulle Borup Pendlerklub sammen med Køge kommune den 27. september til møde hos Transportminister Hans Chr. Schmidt.
Mødet skulle være en statusopfølgning af mødet den 8. marts, hvor Transportministeren besøgte Borup Station.
- På mødet gav ministeren os håb om, at tingenes tilstand ville blive ændret. Når udkast til køreplanen for 2012 (K12) foreligger, vil det vise sig, om vores anstrengelser overfor DSB og BaneDanmark, med hensyn til at få indflydelse på K12, har haft effekt, siger Susan Jensen på vegne af Borup Pendlerklub.
- Nu er der imidlertid som bekendt udskrevet valg, og vi kan ikke vide, hvem der er Transportminister efter den 15. september. Kommer der en ny regering og en ny minister, vil Borup Pendlerklub sammen med Køge Kommune hurtigst muligt anmode om et møde med den nye minister. Vi forsætter kampen den vej, tilføjer Susan Jensen.
Ny strækningsansvarlig og indberetninger
Borup Station har fået ny strækningsansvarlig hos DSB, og han har allerede indbudt Borup Pendlerklub til et møde, og klubben ser frem til et godt samarbejde.
- Siden stiftelsen af Borup Pendlerklub har vi samlet masser af dokumentation for aflysninger, forsinkelser og andre problematikker. Her skal lyde en stor tak til alle dem, der har indberettet til os. Bliv endelig ved med at skrive, så Borup Pendlerklub får dækket alle afgange/tilgange til Borup. Vi, Borup Pendlerklub, er afhængige af, at pendlerne indberetter til os. Alle tidligere indberetninger kan ses på Borup Pendlerklubs hjemmeside, siger Susan Jensen.
Sommerens særkøreplan og lynnedslag
I juli måned kørte DSB efter en varslet særkøreplan på grund af diverse reparationer. Denne særkøreplan fungerede ikke for Borup. Af indberetningerne kan vi se, at flere har været 1½ time om at komme fra København til Borup. Et af problemerne var, at forbindelsen fra Roskilde, hvor man skulle skifte tog, ikke fungerede.
- Ved flere afgange fra Roskilde kørte toget lige uden for Roskilde for blot at holde på skinnerne, og vente på at blive overhalet af IC-toget, fuldstændig som det plejer. Problemet var her, at i IC-toget sad de passagerer, der skulle med det ventende tog fra Roskilde til Borup, hvorefter passagererne måtte vente 1 time i Roskilde på næste afgang, fortæller Susan Jensen.
Lørdag den 27. august var der store problemer med togdriften på grund af et lynnedslag. Flere passagerer strandede på Viby station og Borup Station, hvor alle ordinære togafgange var aflyst, og alle andre tog kørte igennem uden at standse.
Som noget nyt kan man nu få alle nyheder fra Borup Pendlerklub på mail – se hvordan på www.boruppendlerklub.dk.
pm