Valgkamp dag 2

Det er helt sikkert man ikke vinder valget på de sociale medier. Det er kun at betragte som et supplement

Der hvor det rykker er når man ser vælgerne i øjnene. Det er rigtig interessant at møde nye vælgere og overbevise dem om ens budskab. Bevares, nogle er frelste og kan ikke rokkes, men tager alligevel gladeligt imod en kuglepen eller et bolche, og lader brochuren være.

Men flere tager brochuren med og læser om LA og deres politik og forhåbentlig også om mig personligt. Men jeg har en opgave med at skaffe flere bolcher - de går som is på en varm sommerdag.

Jeg fik sat en del plakater op. Fik givet en præmie til vinderen fra konkurrence i Kulturnatten i Borup - igen tillykke til Anton - og dagens event var mødet med vælgerne til HB Køges kamp mod AaB. Jeg var naturligvis trukket i kamptrøjen og det var sjovt at der var enkelte tilskuere som mente det var første gang jeg bar HB Køges stolte trøje og kun havde den på for at få opmærksomhed.

Men her toner jeg igen rent flag! Jeg har været med i HB Køge siden starten og var med i Superligaen og med nede i 1. division og er nu også med tilbage igen. Er man dedikeret eller er man ej. Nager tvivlen så læs mine indlæg i kampprogrammet i www.lørdagsavisen.dk. Man skal støtte sit lokale hold.

Det var også dagen hvor Lars Barfoed indgik et højst overaskende partnerskab med de Radikale. Hvad begrundelsen for det er må de konservative selv komme sig over, men jeg glæder mig over at mange konservative nu ganske givet vil se sig om efter andre alternativer hvis ikke de går ind for højere boligskatter og generelt mere statsstyring. Vil man ikke have det - er der kun et andet alternativ og det er Liberal Alliance.

De får formentilg samme fornemmelse som jeg havde, da jeg og Venstre voksede fra hinanden. De glemte deres bagland og deres ideologi og det blev fødslen på Liberal Alliance. Her søger man hen hvis man vil have vækst og liberalisme og et frit samfund der udvikler sig i den retning borgerne ønsker.

I morgen når jeg at sætte endnu flere plakater op før turen går til Christiansborg til nogle herlige timer med de øvrige kandidater fra Liberal Alliance.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.