Aflysningernes lørdag
FODBOLD: Ekstremvejr med torden og masser af regn gav rekord mange aflysninger på lørdagens sjællandske fodboldprogram på alle niveauer.
Lørdag 27. august 2011 vil stå som en særdeles våd erindring i historien. Det danske vejr er blevet ekstremt de seneste år, og når det regner, så kommer der altså vand i meget store mængder nu.
Lørdagens store mængder nedbør var desuden krydret med lyn og torden.
Den ekstreme vejrsituation gjorde at rekord mange fodboldkampe på sjælland måtte aflyses. Dette lige fra lilleput til 1. Division.
Enkelte steder aflyste man pga. torden, men langt de fleste steder pga. vand på banerne, og de få steder hvor man alligevel valgte at gennemføre, som f.eks. i Herfølge hvor HB Køge spillede Superliga, blev man vidner til en komisk gang vandbold, der mest af alt mindede om en badedag i Lalandia.
De mange aflyste/udsatte kampe, skal nu forsøges programsat på ny, og det kan godt blive svært at få presset ind i et, i forvejen, presset program. Man må nok forvente at hverdagsaftner må tages i anvendelse herfor.
Ingen ugens WebTV kamp
Den kamp som Lørdagsavisen.dk og Lokalbold.dk havde aftalt med klubberne at dække: Serie 2 opgøret på Køge Stadion mellem Køge BK og Fakse, blev også ramt af aflysning pga. regnvand på banen.
Dermed bliver der desværre ingen WebTV kamp fra den forgangne weekend, hvilket selvfølgelig er ærgeligt, men det er nu engang den ubekendte faktor vi altid kæmper imod: Vejret.
Om opgøret i serie 2 mellem Køge BK og Fakse, vil blive dækket af WebTV-sektionen når kampen afvikles på et senere tidspunkt, er endnu uvist og langt fra sikkert.
Vi håber at være mere heldige med det danske vejr næste weekend, således at vi atter kan bringe WebTV-kamp til det lokale fodboldfolk.