S-tog om natten hver halve time
S-tog om natten i weekenderne er formelt fortsat et forsøg, men DSB ville næppe have fortsat det siden november 2009, hvis der ikke var et godt kundegrundlag.
Jeg har stået bag to facebookgrupper vedrørende etableringen ("S-tog om natten - Ja tak") og vedrørende at få det permanentgjort ("Bevar S-tog om natten"), der har over 30.000 fans.
Nu mener jeg, at der er et grundlag for at underøsge om DSB kunne køre hyppigere i weekenderne, og jeg har netop lanceret siden "S-tog om natten hver halve time". Der er nu allerede 580, der bakker op om idéen.
Lad os få flere S-tog om natten i weekenderne om ikke andet så indtil kl. 3, hvor der er den største efterspørgsel.
S-tog om natten er et langt bedre alternativ en bussen. Det er klimavenligt, og mere sikkert for unge og ældre end at vente på natbussen. Og det begrænser også spritbilismen.