Panik hos Dansk Folkeparti
Hvordan kan det være at medlemmer af Dansk Folkeparti kan mene at en udmelding om et bredt politisk samarbejde kan ødelægge en valgkamp?
Dansk Folkeparti taler så meget om det at være dansk, danske sædvaner og kulturarv. Er det noget der er dansk, så er det da vores folkestyre helt unikke tradition med at samarbejde hen over midten. Man burde tro, at DFérne kunne deres Hal Koch. Nemlig at demokrati er en livsform hvor samtalen skal være i centrum. Men netop den bog er åbenbart blevet gemt godt under stuvet hvidkål og lune frikadeller.
Nu er der igen panik hos Dansk Folkeparti. De frygter selvfølgelig at miste den helt centrale position de har haft igennem de sidste 10 år. Men sådan er demokratiets spilleregler. Og jeg er sikker på at Dansk Folkeparti nok skal lære sig kunstens at føre dialog og samarbejde.
De Konservative har selvfølgelig deres bevæggrunde til at melde ud som de gør. Alligevel tager jeg hatten af for udmeldingen. Den er et frisk pust i valgkampen og med til at løse op for den til tider hårde politiske stemning der rammer landet.
Vi skal nu engang passe på med, ikke at gøre os alle sammen mere forskellige end vi i virkeligheden er.