Lær at leve bedre med din kroniske sygdom

Artiklens øverste billede
(Foto: JCJ).

VELVÆRE: Vil du gerne blive bedre til at leve med din kroniske sygdom, så er kurset måske noget for dig. Vil du hører mere om kurset, så mød op til informationsmøde der afholdes onsdag den 24. august kl. 16.30-17.30 i kantinen på Køge Kommunes Rådhus.

Hvordan bliver jeg bedre til at leve med min kroniske sygdom? Hvordan bliver jeg bedre til at kommunikere med sundhedspersonalet og med mine omgivelser? Og hvordan bliver jeg bedre til at fokusere på muligheder frem for begrænsninger? Hvis du ofte stiller dig selv disse spørgsmål, så er kurset ”Lær at leve med kronisk sygdom” måske noget for dig.

Kroniske syge oplever ofte at stå meget alene med deres sygdom, fordi det kan være svært for omgivelserne at sætte sig ind i, hvordan man har det. Kurset giver dig mulighed for at udveksle erfaringer med andre, der står i en lignende situation. Tilbagemeldingerne fra tidligere deltagere er meget positive.

Instruktørerne på kurset er uddannet til at undervise på kurserne og har selv en kronisk sygdom. Styrken er at underviserne ved ”hvor skoen trykker” og hvordan det føles, når sygdom sætter sine begrænsninger. Der er altid to instruktører på et kursus.

Kurset strækker sig over 6 uger med 2½ times undervisning om ugen. Der veksles mellem oplæg fra instruktørerne, diskussioner, problemløsning, målsætning, udarbejdelse af handleplaner og praktiske øvelser.

Kurset kræver ikke henvisning fra egen læge. Kurset er gratis, men det forudsættes at lærebogen ”Patientuddannelse - lær at leve med kronisk sygdom” anskaffes. Bogen kan købes for 160 kr. på kursets 1. mødegang.

Kurset holdes i Teaterbygningen i Køge og forløber over følgende seks tirsdage i tidsrummet kl. 15.00-17.30: 6., 13., 20. og 2. september samt 4. og 11. oktober.

Alle er velkomne til informationsmødet. Tilmelding er ikke nødvendig- Tilmelding til selve kurset sker på informationsmødet.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.