Pigefodbolden skal styrkes
Samarbejde mellem Hornbæk SF og Randers KF i pigefodbold
For at styrke randrusiansk pigefodbold er Hornbæk SF indgået i samarbejdet i Randers KF, der er en overbygning af Randers Freja og Dronningborg Boldklub.
Aftalen sikrer, at der kan spilles på højt niveau i 11-”mands”-rækkerne i U18 og U15.
Aftalen, der netop er forhandlet på plads, indeholder en hensigtserklæring om et mere varigt samarbejde.
Aftalen indebærer, at Hornbæk SF stiller sine U18-spillere til rådighed for Randers KF i U18- rækken, og på samme måde stiller Randers KF sine U15-spillere til rådighed for HSF i U15-rækken.
Den samlede trup U15/18-trup i de to klubber forventes at blive på omkring 60 spillere. Derved bliver ungdomsafdelingen Kronjyllands største – med i alt fire 11-m-hold, to i U15 og to i U18.
Træner på U18 er Peter Uhrskov Hansen, og på U15 er det Niels Høyer, Jan Bahr og Torben Nielsen, der alle har adskillige års erfaring med pigefodbold.
”Aftalen er helt i tråd med tankerne bag Randers KF - nemlig at samle dygtige fodboldspillere og engagerede trænere og ledere i et samarbejde, der er til gavn for pige- og kvindefodbolden i det kronjyske. Vi ønsker at samle kræfterne indenfor pige/damefodbold, hvilket indebærer mange sportslige og økonomiske fordele. Vi er meget stolte af at være samarbejdspartner med Randers Elitesportscollege og Randers Talent og Elite, som er byens flagskib indenfor eliteidræt,” siger Peter Hansen fra Freja.
Er nødvendigt
”Samarbejde mellem de lokale klubber er nødvendigt, hvis vi vil have Randers på fodboldlandkortet for alvor og vil kunne tilbyde pigerne, både bredden som eliten, de bedste forhold. Det handler om alle spillere, for der skal være plads til alle. Uanset alder. Uanset, om man er elitespiller eller ej. Vi skaber et godt miljø omkring vore piger og har stor fokus på det sociale. Og samtidig skal alle, der har ambitioner, have gode rammer til at prøve dem af”, supplerer Niels Høyer fra Hornbæk SF.