"Den bænk indbyder ikke ligefrem til hygge"

Artiklens øverste billede

En læser henvendte sig forleden til Hvidovre Avis og spurgte: "Hvad er meningen med denne bænk i Kystagerparken? Man kan jo ikke ligefrem hygge sig her med vand og græs til knæene?"

Hvidovre Avis har spurgt Vej- og Parkchef, Michael Daugård:

- Det er den megen regn i år, der gør, at bænken står under vand. Vi har ikke hørt noget om den før nu, så vi må konstatere, at den nok ikke har været synderligt anvendt, siger Michael Daugård, der efter Hvidovre Avis' henvendelse sendte medarbejdere tilstedet.

- Vi har ikke været flittige med at klippe græsset, og derfor så der "herrens ud". Men i går torsdag slog vi græsset. Vi må dog konstatere, at vi ikke kan være bekendt, at folk skal stå i mudder til knæene for at benytte bænken, så derfor fjerner vi bænken i dag, siger Vej- pg Parkchefen.

 

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.