Far løsladt - yngste søn fængslet
FAXE LADEPLADS: Det er tilsyneladende et ganske voldsomt familiedrama, der ligger bag drabet på en 47-årig mand i et sommerhus på Ingridsvej i Fakse Ladeplads.
Manden, der blev fundet dræbt torsdag eftermiddag, er blevet dræbt af sin far og sin yngre bror, mener Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, der fredag fremstillede to mænd i grundlovsforhør ved Retten i Næstved.
Den 75-årige far sigtes for at have dræbt sin ældste søn, og mandens yngste søn er også sigtet for drabet.
Den dræbte blev fundet i sommerhuset torsdag omkring klokken 16. Kort efter anholdt politiet faderen i nærheden, mens lillebroderen først blev anholdt natten til fredag.
En 75-årig mand er nu blevet løsladt, mens hans 33-årige søn er blevet fængslet til den 8. september. Det skete i et grundlovsforhør, der foregik for lukkede døre.
De er begge sigtet for at have slået faderens ældste søn ihjel og for at forsøge at skaffe liget af vejen.
Naboer til sommerhuset har til flere medier fortalt, at de hørte skud i området onsdag aften. Og ifølge en af naboerne var det noget langt mere grufuldt, der fik dem til at reagere.
Ifølge TV2 Øst blev den 47-årige parteret, efter at han blev skudt.
Derefter blev delene ifølge TV2 Østs kilder spredt ud i hans egen have, og hans hoved blev fundet på taget af garagen.
Derudover ønsker politiet ikke at fortælle noget om drabet.
- Indtil videre holder vi kortene tæt til kroppen, siger Steen von Würden fra Sydsjællands Politi til www.nyhederne.tv2.dk.
pm