Indbrudstyve nåede kun til terrassedøren
Uddrag af døgnrapporten fra Midt- og Vestsjællands Politi for tidsrummet fra tirsdag den 2. august kl. 07.00 til onsdag den 3. august kl. 07.00.
KRIMINALITET: Et planlagt indbrud i en villa på Bukkarvej i Køge blev kun til forsøget for to gerningsmænd tirsdag eftermiddag.
Kl. 1309 fik politiet anmeldelse om at der havde været forsøg på indbrud på Bukkarvej. To gerningsmænd forsøgte at opbryde en terrassedør, da de blev overrasket i deres gerning og stak af fra stedet til fods ved at kravle over et stakit i haven.
De to uønskede gæster forsvandt derfra i ukendt retning, oplyser politiet.
Indbrud i virksomhed – Lejre.
Tirsdag morgen kl. 07.03 blev det anmeldt, at der i tidsrummet mellem mandag kl. 18.00 og tirsdag kl. 06.55 havde været indbrud i en virksomhed på Alfarvejen i Lejre. Indgangsdøre var blevet brudt op og der var blevet stjålet en større mængde havemøbler – bl.a. ca. 180 havestole og ca. 20 solvogne.
Derudover blev der stjålet haveborde og havehynder. Gerningsmændene havde stjålet en anhænger/sættevogn på Roskildevej i Benløse, som de brugte til tyveriet. Vognen beskrives som mørkegrå i ladet med blå presenning.
Der er ingen skrift på vognen og den har registreringsnummer ol 7046. Hvis du har set eller hørt noget, så vil Lokalpolitiet i Roskilde meget gerne høre fra dig på telefon 114.
Tyveri fra villa – Solrød.
Tirsdag morgen kl. 08.56 blev det anmeldt, at der havde været tyveri fra en villa på Strandgården i Solrød. Beboere sov på førstesalen, mens der blev stjålet bl.a. en taske samt noget elektronisk udstyr fra huset. Tyveriet er sket i tidsrummet mellem kl. 01.00 og kl. 07.30.
Spirituskørsel – Køge.
En bil blev tirsdag eftermiddag kl. 16.43 bragt til standsning på Strandvejen i Køge. Føreren af bilen, en 47-årig mand fra Køge, blev alkometer-testet til noget over det tilladte. Han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel og kørt til udtagning af blodprøve.
Kørsel uden førerret – Køge.
Tirsdag aften kl. 19.40 blev en bil standset på Stevnsvej i Strøby Egede. Bilen var uindregistreret og det viste sig også, at føreren af bilen var 17 år og dermed kørte uden at have førerret. Dette blev han sigtet for.
Spirituskørsel – Rødvig Stevns.
Kl. 20.37 blev en bil bragt til standsning på Rødvigvej ved krydset ved Vemmetoftevej. Føreren af bilen, en 54-årig mand fra Store-Heddinge, blev alkometer-testet til over det tilladte. Han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel og kørt til udtagning af blodprøve.
pm