Tiden skruet tilbage i Museumshaven

Artiklens øverste billede
Mange børn og unge lytter til fortællingerne om livet i Danmark i middelalderen. (Foto: JCJ).

KØGE: Køge Museums hyggelige have danner i denne uge ramme om Natur- og Miljøskolen Køge og museets traditionelle middelaldermarked, der giver alle interesserede et indbilik i livets gang i perioden fra år 500-1500.

Middelalderen var en spændende periode i Danmarkshistorien. På markedspladsen i museets have kan gæsterne bl.a. se kampopvisning med demonstration af våben og krigerudrustning. Endvidere se rebslagerne udøve deres håndværk, narrens løjer, prøve at slå en mønt, se falkoneren arbejde med sine fugle, besøge handelsmændene m.m. Endvidere nyde synet af de smukke dragter og lytte til musikken.

Der er åbent på markedspladsen hver dag kl. 11.00–15.30 og der er gratis adgang til markedspladsen. Arrangementet slutter lørdag den 6. august.

(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.