Hvidovre topper med voldsanmeldelser

Der er sket en stigning på 6% af voldsanmeldelser i Hvidovre

Artiklens øverste billede
Modelbillede.

Hvidovre ligger nummer fire på listen over byer med flest voldsanmeldelser.

Om det er et statistisk tilfælde eller ærgerlig virkelighed skal nu undersøges, men ifølge Københavns Vestegns Politi, er der ikke noget at bekymre sig over.

- Det er ikke en udvikling, der bekymrer mig, det kan være rent tilfældigt statistisk betinget, siger vicepolitikommisær Hans Christian Tonnesen til TV Lorry.

Ifølge statistikken, som Berlingske Tidende baserer konklusionen på, har Hvidovre Kommune oplevet en stigning på 6% i voldsanmeldelserne.

Dermed går Hvidovre i den modsatte retning af landets storbyer, hvor volden ser ud til at falde.

Hvidovre Kommunes kommunaldirektør Lau Svendsen Tune, mener imidlertid ikke at den triste statistik skyldes, at der er mindre politi i Hvidovre end der er i hovedstaden.

- Vi mødes løbende med politiet, og vi har en tæt og meget fokuseret indsats, hvad angår kriminalitetsforebyggelse hos unge, siger han til Berlingske Tidende.

Hvad årsagen til Hvidovres placering er, ønsker Hvidovres førsteviceborgmester Niels Ulsing nu skal undersøges nærmere.

- Nu skal vi granske de nye tal og finde ud af, hvad det her handler om, siger Niels Ulsing til TV Lorry

Læs mere om antallet af anmeldelser om vold i Hvidovre i næste uges Hvidovre Avis

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.