Efterlyser vidner til væbnet butiksrøveri i Osted

Artiklens øverste billede

EFTERLYSNING: Forretningen Sportsfan på Hovedgaden 15 i Osted blev torsdag kl. 09.30-10.15 udsat for et røveri.

En engelsktalende sortklædt mand var kommet ind i forretningen, hvor han truede indehaveren med en kniv og derefter låste ham inde i et baglokale.

Gerningsmanden stjal herefter diverse sportstøj og parfumer, hvorefter han forsvandt fra stedet i ukendt retning og på ukendt måde.

Gerningsmanden beskrives som engelsktalende, 190-195 cm høj, ranglet af bygning, klædt i sort skjorte og sorte benklæder. Bar elefanthue.

Det stjålne sportstøj er bl.a. Puma grå/blå hættetrøje. Puma Heroes T7 trøje i farverne orange, rød, blå, grøn med lynlås.  

De stjålne parfumer er alle eau de toilette, 50 ml., af mærkerne: Azzaro Homme, Azzaro Chrome Sport. Burberry Sport, Giorgio Armani, Beckham, Ferrari Red, Van Gils, Ralph Lauren.

Midt- og Vestsjællands Politi hører meget gerne fra vidner til røveriet eller andre, der kan komme med oplysninger til sagen.

Politiet vil også meget gerne høre fra personer, der evt. har fået tilbudt at købe ovennævnte sportstøj eller parfumer.

Ring straks på 114 hvis du kan give brugbare oplysninger videre til politiet.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.