Vi slutter i den bedste halvdel
FODBOLD: Forventningerne til den nye sæson 2011/2012 i Rishøj Boldklub er store. Den nærmest mirakuløse redningsaktion som forhindrede en nedrykning til Danmarksserien sidste sæson og tilgang af en håndfuld rigtigt gode spillere gør, at man ikke spekulerer i nervebetonede nedrykningskampe når der fløjtes op til første kamp i weekenden.
- Jeg vil faktisk sige at jeg har store forventninger. Det er rigtigt fint at vi har fået tvillingerne Morten og Søren. De er erfarne, de har den rigtige indstilling til tingene og så har de et højt bundniveau. Det er også fint at vi her i sidste øjeblik har fået tilgang af Mads Villadsen - og med ee øvrige tilgange også, samt at de unge sidste sæson må have fået en masse erfaring at arbejde videre på, gør, at jeg håber og tror på en placering i den bedste halvdel af tabellen. Jeg bliver ihvertfald overrasket, hvis vi kommer i nedrykningsfare, siger Rishøjs anfører Morten Avnskjold til Lørdagsavisen.dk.
Morten Avnskjold indrømmer dog, at han ikke har det store kendskab til niveauet i 2. Division Øst.
- Det må jeg indrømme. Jeg har ikke set kampe i den række i lang tid, så på det punkt ved jeg ikke hvad der venter. Men jeg kan ikke tro, at nogen af holdene er bedre end os. Jeg er dog sikker på, at holdene i østkredsen spiller lidt bedre fodbold end holdene i vestkredsen, hvor meget er baseret på fysisk betonet og hos en lang række klubber en defensiv indstilling som udgangspunkt, siger Morten Avnskjold.
Sidste sæson, debutsæsonen som divisionsklub, tabte Rishøj mange kampe på det som Morten Avnskjold kalder "børnehavefejl".
- Disse fejl håber jeg vi har lært af og dermed fået elimineret. Vi må og skal bygge videre på det som vi viste mod slutningen af sidste sæson, hvor det virkelig fungerede - og hvor alle sloges for hinanden.
Rishøj-anføreren kender ikke ret meget til lørdagens startmodstander BSV - Boldklubben Søllerød-Vedbæk.
- Jeg har hørt at de har mistet en del spillere i sommerpausen og fået unge folk ind. Så har fornemmer at vi har en rigtig god chance for at komme godt fra start. Sååå - et forsigtigt tip herfra bliver 2-0 til Rishøj, siger Morten Avnskjold.
En sejr vil også give Rishøj et godt rygstød før den efterfølgende pokalkamp mod 1. Divisionsklubben FC Vestsjælland fra Slagelse tirsdag den 9. august i Rishøj.
- Det bliver da super spændende at møde et højere rangerende hold - et hold der sidste sæson gjorde en rigtig fin figur i 1. Division. Det kunne være sjovt at skabe en overraskelse og så trække en af de virkelig store klubber i næste runde, slutter Morten Avnskjold.
Rishøj har sæsonpremiere i 2. Division Øst lørdag den 6. august kl. 15.00 mod BSV på Rishøj Stadion.