Udlændinge bag tricktyverier mod ældre personer

Artiklens øverste billede

DALBY: To ældre beboere på Lindhardsvej i Dalby ved Faxe fik sig en slem forskrækkelse søndag aften.

I tidsrummet mellem kl. 18.00 og kl. 18.15 havde en mand på 73 og en kvinde på 72 besøg af to mænd, der tilsyneladende udgav sig for at være hjemmehjælpere. De opsøgte kvinden og manden på hver deres adresse på Lindhardsvej.

Manden fik ikke umiddelbart stjålet noget, mens kvinden fik frastjålet et beløb fra sin taske og pung.

Gerningsmændene beskrives som person A udlænding, ca. 40–45 år, ca. 170–175 cm høj, ternet  skjorte. Person B beskrives som udlænding, ca. 40–45 år, ca. 180–185 cm høj.

Sydsjællands Politi hører meget gerne fra eventuelle vidner til de to tricktyverier. Ring snarest på 114.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.