Ny café i idrætscenter
Borgmester Ole Bjørstorp lykønskede den nye forpagter af cafeen i Ishøj Idræts & Fritidscenter med forpagtningen. Cafeen kommer til at hedde Cafe Wiuff
Ishøj Idræts & Fritidscenter får ny ankermand i caféen. Der er nu underskrevet en ny forpagtningskontrakt mellem Ishøj Byråd og Michael A. Wiuff Pedersen. Borgmester Ole Bjørstorp ønskede den nye forpagter tillykke med forpagtningskontrakten med ordene:
”Det er en veldrevet og populær café, du overtager. Det er et godt udgangspunkt for en fremtidig forretning. Du har endvidere den fordel at være kendt lokalt, du har jo været borger i kommunen i mange år. Så jeg håber på, at du får en god forretning og vil trives her i Ishøj Idræts & Fritidscenter”.
Forpagter Michael Pedersen glæder sig til at samarbejde med de kommende kunder i Cafe Wiuff. Michael Pedersen vil i cafeen have tilbud, der retter sig til forskellige kundegrupper, eksempelvis foreninger, kursister og selskaber. Også kommunens pensionister og andre, der gerne vil have et godt måltid varm mad til en rimelig pris, er der tænkt på med dagens ret, der kan fås for 48 kr. inklusive drikkevarer, hvis man er pensionist. Cafe Wiuff kan allerede findes på internettet under adressen www.wiuffs.dk.
Her kan man læse, at caféen bestræber sig på at bruge sæsonens grøntsager og gerne i økologisk kvalitet. Lavt fedtindhold og store smagsoplevelser er også en del af Wiuffs mål for maden. Café Wiuff åbner mandag 25. juli