HB Køge fik rystet mestrene
FODBOLD: Der var fuld fart over feltet, da HB Køges nyoprykkere søndag eftermiddag tog imod de tredobbelte danske mestre fra FC København på SEAS NVE Park.
Kampen bød på 90 minutters hæsblæsende fodbold. Seks mål, masser af målchancer, to stolpeskud fra HB Køge, brændt straffespark. Jo, der var gang i løjerne.
Hjemmeholdet gik uimponeret til sagen, pressede gæsterne højt oppe på banen, og skabte masser af gode muligheder. Det gjorde gæsterne også - så det blev en rigtig fornøjelig eftermiddag for de mange tilskuere, der havde fundet vej til kampen.
HB Køge havde stor ære af kampen og kunne sagtens have fået det ene point - hvilket bestemt havde været fortjent. Men igen var det beslutsomheden i begge ender af banen der kostede dyrt. Specielt dødboldene er fortsat et kæmpe problem for HB Køge. Igen i dag kostede to dødbolde - hjørnespark - mål.
Allerede fra første dommerfløjt var der fart over feltet. HB Køge gik fra start højt op på banen for at stresse FC København, og holdet kombinerede pænt og havde mange fine diagonalskift samt friske skudforsøg. Ialt blev det til 13 chancer mod FC København målet. Et sjældent tal mod de forsvarende mestre.
Kampen var ikke to minutter gammel før HB Køge kun var millimeter fra at få en drømmestart og komme foran. Lynhurtige Adeola Rusewe trak ind i straffesparksfeltet og hamrede løs, men bolden prellede af mod trekantsammenføjningen.
HB Køge fortsatte det positive spil, men FC København var hele tiden farlige i deres fremstød. Bolanos havde to gode tilbud i det 6. og 9. minut, inden holdet kom foran i det 20. minut. HB Køges målmand Morten H. Jensen gik galt af et hjørnespark og det udnyttede Pape Pate Diuof ved at heade bolden i nettet.
Lee Rochester Sørensen havde et godt forsøg få minutter senere, inden Dame N'Doye headede over mål igen efter et hjørnespark. Dødboldsituationer er bestemt ikke HB Køge forsvarets livret.
Dame N'Doye havde en stor chance i kampens 33. minut da han slap fri i højre side, men Morten H. Jensen gjorde skaden fra scoringen god igen med en flot fodparade. Blot to minutter senere var FC Københavns anfører Mathias Zanka Jørgensen kun få millimeter fra at komme frem til et hårdt indlæg fra Dame N'Doye.
Selvom gæsterne nok havde de største chancer, var det med oprejst pande at hjemmeholdet kunne gå til pause.
I pausen valgte Auri Skarbalius at foretage en dobbeltudskiftning. Lee Rochester Sørensen blev afløst af storebror Marc, mens Martin Christensen blev afløst af Adda Djeziri.
Anden halvleg fik en forrygende start. HB Køge fortsatte med at gå højt op på banen og presse. Det gav bonus allerede efter to minutter. Adda Djeziri erobrede bolden på midten af banen og sendte Bo Storm afsted på højrekanten. Bo Storms forsøg blevmed det yderste af fingerspidserne afværget af Johan Wiland til hjørnespark. Det efterfølgende hjørnespark havnede via Thomas Sørensen for fødderne af tvillingebror Andreas Sørensen der hamrede bolden i nettet. Fortjent udligning til 1-1.
To minutter senere sparker Dame N'Doye et frispark få centimeter uden om målet, og yderligere fire minutter senere
Den hektiske start på anden halvleg fortsatte. Adeloa Runsewe blev spillet fri foran mål af Bo Storm, men bolden blev afværget til hjørnespark.
Minuttet senere var det FC København der havde en kæmpechance. En lynhurtig kontra sendte Dame N'Doye afsted i højre side. Hans aflevering ind foran til Cesar Santin blev misbrugt, da brasilianeren sparkede bolden over mål godt presset af HB Køge målmanden.
I det 63. minut fik HB Køge så en spand koldt vand i hovedet. Et indlæg fra højre side blev headet tilbage i feltet af Pape Pate Diuof til Cesar Santin der fik for meget tid og plads til at vende rundt og sparke bolden i nettet.
HB Køge fortsatte dog med at være spilstyrende, mens FC København lurede på kontra. HB Køge havde virkelig FC København rystet og kun sort uheld forhindrede en udligning. Adeola Runsewe slap energisk fri på baglinien men hans flade indlæg nåede ikke frem til Nicolaj Madsen. Kort efter havde hjemmeholdet en dobbeltchance. Et forsøg prellede af på den ene opstander og bolden gik på tværs af målet til Andreas Sørensen der sparkede i sidenettet fra en spids vinkel.
Med 10 minutter igen fik FC København tilkendt et straffespark begået af Thomas Sørensen, men Morten H. Jensen kastede sig til den rigtigt side og afværgede flot Dame N'Doyes spark.
Det efterfølgende hjørnespark gav dog bonus for gæsterne da Morten Nordstrand nåede højest og med et kraftfuldt hovedstød sendte bolden i nettet til 3-1.
Der skulle dog kun gå et minut - så var der igen mål. Bo Storm sendte et højt indlæg fra højre ind i straffesparksfeltet. Bolden havnede hos indskiftede Tobias Thomsen, der bankede bolden ind i fjerneste målhjørne og skabte dermed fornyet spænding i kampen.
Mod slutningen satsede HB Køge kompromisløst for at fremtvinge udligningen - den kom ikke, men i stedet slog FC København til med en lynhurtig kontra i kampens sidste minut. Johan Absalonsen fik frit løb fra midten af banen. Kort inde i straffesparksfeltet spillede han uselvisk bolden på tværs til Claudemir der trillede bolden i nettet til slutresultatet 4-2.
HB Køge leverede som nævnt en fantastisk indsats, som holdet kan bygge videre på til de kommende kampe. De seneste tre kampe har holdet leveret varen - men endnu ikke fået point.
Holdets næste kamp er søndag den 14. august på udebane mod FC Nordsjælland. Her lurer måske sæsonens første point.