Ovenbo vækket med et brag

Uddrag af døgnrapporten fra Midt- og Vestsjællands Politi for tidsrummet fra mandag den 11. juli kl. 07.00 til tirsdag den 12. juli kl. 07.00.

Artiklens øverste billede
Colourbox).

SOLRØD: En beboer i Solrød Centret blev i nat, kl. 02.44 vækket af et ordentligt brag af lyden fra en knust rude.

Larmen, der brød den natlige stilhed i centret, kom fra underboen, Brillegalleriet, hvorfra gerningsmænd slap afsted med et endnu ukendt antal brillestel.

Narkopåvirket bilist – Køge.
Natten til tirsdag kl. 02.15 anholdt politiet en 43-årig mand fra Vejle, der blev truffet kørende i bil på Ringstedveji Køge. Den 43-årige mistænkes for at være påvirket af khat. Han fik udtaget en blodprøve og løsladt efter afhøring, oplyser politiet.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.