God balance hos ledere i Østsjælland
ARBEJDSLIV: Ledere i Nord- og Østsjælland er gode til at prioritere deres tid, så arbejdslivet og privatlivet kan gå i hånd i hånd.
Det viser en ny undersøgelse foretaget af Lederne blandt 2.329 ledere, heraf 224 fra Nord- og Østsjælland, hvor størstedelen af lederne vurderer deres work-life-balance positivt.
Tre ud af fem ledere i Nord- og Østsjælland, 60 procent, svarer, at de har en god balance mellem arbejde og privatliv. Lige over en tredjedel af lederne, 34 procent, vurderer, at de har en nogenlunde balance, og kun seks procent betegner balancen som utilfredsstillende.
- Tallene viser, at lederne i Nord- og Østsjælland er gode til at koble af og på den måde skabe balance mellem job- og privatliv. En god balance er nødvendig for at have overskud til andre, være en god leder og et helt menneske. Ofte ligger nøglen i virksomhedskulturen, hvor det skal være acceptabelt, at både lederen og medarbejderen nogle gange slukker telefonen og holder helt fri, siger afdelingsformanden for Lederne i Østsjælland, Jan Carlsen.
Selvom lederne overvejende er positive, er der stadig rum til forbedringer.
- En utilfredsstillende balance er uholdbar på den lange bane, og jeg vil
derfor råde lederen til at mærke efter - dels på egen krop, og dels hvordan
medarbejderne og afdelingen fungerer, fastslår Jan Carlsen.
Undersøgelsen er baseret på svar fra ledere, der alle er ansat i den private
sektor.
pm