Huspriser er faldet med 4 pct. i Østsjælland

Artiklens øverste billede
Kommunikationschef Birgit Daetz.

BOLIG: Mens salgspriserne på villaer og rækkehuse står næsten stille fra måned til måned, er de alligevel faldet hen over det seneste år.

I Østsjælland er det gennemsnitlige prisfald på et år på 4 pct. Heldigvis er der også godt nyt. Det fremgår af det månedlige salgsindeks fra boligsiden.dk.

Rent prismæssigt sker der stort set intet på boligmarkedet. I det meste af 2011 har priserne været næsten nagelfaste, og udsvingene fra måned til måned har været næsten nul. Det kan man læse i det månedlige salgsindeks fra boligsiden.dk, som blev offentliggjort forleden.

Priserne rokkede sig nemlig stort set ikke ud af flækken i løbet af juni måned. Det er nok tegn på stabilitet, men stilstanden betyder omvendt også, at der flere steder i landet fortsat er tilbagegang, når man sammenligner med juni i fjor.

Boligsiden.dk's salgsprisindeks, der i begyndelsen af hver måned giver et overblik over de faktiske salgspriser baseret på indberettede handler fra landets ejendomsmæglere, afslører således, at Østsjælland er blandt de landsdele, hvor priserne er veget mest.

- Priserne stiger jo ikke ligefrem ret mange steder, og der er da også stadig synlige prisfald at spore flere steder i landet. I Region Sjælland har huspriserne taget det største dyk over det sidste år – det er på 8 pct. i forhold til for 12 måneder siden. Ser man kun på landsdelen Østsjælland, er faldet her på 4 pct. det seneste år, fortæller Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos boligsiden.dk.

- Den gode nyhed er derimod, at salgstiderne er faldet gevaldigt i landsdelen det seneste år. Her er faldet på hele 24 pct. i forhold til juni i fjor, og det er faktisk landsrekord. I gennemsnit tager det i dag 142 dage – eller knap fem måneder – at få solgt sit hus i Østsjælland, tilføjer Birgit Daetz.

38 % større nedslag i prisen

Med til udviklingen hører også, at sælgerne er mere imødekommende, når der skal forhandles pris.

Tallene fra boligsiden.dk afslører således, at hussælgerne i Østsjælland gennemsnitligt slog hele 38 pct. mere af den sidste udbudspris i forhold til den endelige handelspris i juni måned sammenlignet med juni sidste år.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.