Efterlyser flere bloddonorer

Donortapning i Solrød sidst i juli

Artiklens øverste billede
Der skal flere bloddonorer til. Kig forbi, næste gang, blodbanken er i byen. Foto: Donorservice.

Solrød gør ifølge Donorservice en stor indsats for at bakke op om Den Mobile Blodbanks besøg flere gange om året. Donorservices kontaktpersoner booker lokaler mv., donorerne får det til at passe ind i hverdagen at nå forbi og ligge på langs i 15 minutter, og GivBlod sørger for, at der er personale til at få stillet op, tappet og pakket sammen igen.

Alt sammen for at sikre, at der er blod nok til sygdomsbekæmpelse på hospitalerne i Danmark.

Så meget blod donerer Solrød
Helt konkret blev der doneret 223 portioner på Solrød-tapningerne i 2010. I perioden 2008-2009-2010 var der i gennemsnit 78 donorer forbi for at give blod pr. besøg.

2010 fik en rigtig fin start, men året endte i en negativ udvikling. Den tendens ser dog ud til at være brudt nu, da resultatet har været positivt for de to første 2besøg i 2011.

"Vi skal helt tilbage til 2004 for at se så flotte resultater for Solrød. Vi ser gerne at succesen fortsætter," siger Kia Odgaard fra Donorservice, der godt vil have endnu flere lokale af huse næste gang, blodbanken er i området.

Næste gang Den Mobile Blodbank besøger Solrød er onsdag den 27. juli (Aktivitetscentret, Store Sal kl. 14.30 – 18.30).

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.