Stor tilslutning til KBHF sommerudflugt
KØGE: Køge Borger og Haandværkerforening afholdt forleden årets sommerudflugt.
170 forvetningsfulde medlemmer mødte op på P-pladsen ved Hotel Hvide Hus, for at tage med Borger og Haandværkerforeningen på sommerudflugt, der i år var henlagt til det smukke Møn.
Måske var det særligt smukt fordi solen netop den dag valgte at vise sig fra sin allerbedste side.
- Der er pragtfuldt at arrangere en udflugt når så mange medlemmer, med deres deltagelse, bakker op omkring det arbejde bestyrelsen laver, fastslår bestyrelsesmedlem i Køge Borger- og Haandværkerforening, Max Jensen.
Inden deltagerne i ro og mag, kunne indtage en dejlig frokost på Hotel Præstekilde i Stege, var turen tilrettelagt således, at man besøgte Liselund Sommerslot og Geocenter Møns Klint.
- Begge steder var besøget måske lige lovlig kort, men deltagerne kunne danne sig et overblik over det hele, og flere deltagere mente at der sagtens, i sommer, kunne blive tale om en udflugt mere der kunne uddybe, hvad man allerede havde set. Måske kunne man som bedsteforældre tage en tur til geocenter Møns Klint, her er masser at opleve med børnebørnene, fortæller Max Jensen.
Vedlagt foto fra vi ankommer til Liselund Sommerslot.