Trold blev tæmmet på Stevns Friluftsscene
STEVNS: Stevns Friluftsscene har i perioden 26. juni til 3. juli opført Trold kan tæmmes på friluftsscenen ved Stevns Gymnastik- og Idrætsefterskolen i Boestofte.
- Trold kan tæmmes blev som planlagt opført 5 gange. De 4 gange med flot vejr og en aftenforestilling, hvor publikum blev våde og til dels kolde. Søndag eftermiddag, hvor der mange steder var skybrud, havde Boestofte skønt og lunt vejr. Regnen kom først en times tid efter at forestilling var sluttet, fortæller Ebert Pedersen fra Stevns Friluftscene til Lørdagsavisen.dk.
Publikum var begejstret for præstationerne, der var helt i top, og det selvom det var en meget svær tekst og nogle særdeles vanskelige melodier. At så Adam og James Price havde ført Shakespeares berømte stykke up to date, og givet det et sprog, der ikke var til at misforstå gjorde ikke morskaben mindre.
- Mere end 600 så stykket, og for dem som ikke fik set, ja de gik de virkelig glip af en storslået oplevelse, fastslår Ebert Pedersen.
pm