Handicap-ræs med Citroën

Artiklens øverste billede
Citroën i Roskilde leverer fem biler til brug som servicebiler til VM i paracykling. På billedet ses forrest rytterne Anders Themsen og Connie Hansen. Bagerst er det Jesper Hviid fra DHIF og Michael Nordlund fra Citroën Roskilde.(Foto: Erling J.)

Når det i næste uge går løs med VM i paracykling bliver en del af deltagerne bakket af en flåde Citroën-biler. Bilmærket har stillet fem velegnede køretøjer til rådighed for arrangøren Dansk Handicap Idræts Forbund. Et par af de ryttere, der kan få glæde af bilerne er håndcyklisterne Anders Themsen og Connie Hansen. De kører begge i klassen H3, dog i hver sin kønsklasse. Da de begge bor tæt på VM-ruten, har de begge trænet på den mange gange. - Jeg kan efterhånden ruten udenad i søvne, siger Anders Themsen, der bor i Skibby. - Det her bliver stort, jeg var med til VM i Canada sidste år, men når det er hjemmebane er det noget helt andet. Den opfattelse kan Connie Hansen godt genkende. Hun bor ved Jørlunde, og har også haft muligheden for at teste ruten flere gange. - Jeg var også med i Canada sidste år, og det var spændende, men det kan slet ikke sammenlignes med dette års VM. - I år er der også langt flere deltagere i vores klasser, så der bliver større kamp om placeringerne, siger hun. VM i paracykling finder sted fra torsdag 8. til søndag 11. september. jp@roskildeavis.dk

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.