Køges erhvervsindsats giver bonus

Artiklens øverste billede
- For virksomheder er det afgørende, at det daglige samarbejde med kommunen glider let, siger Ulf Stephenson - formand for Køge Erhvervsudviklingsråd. (Foto: JCJ).

KØGE: Køge er blevet en mere attraktiv erhvervskommune, viser DI-undersøgelse. Fokus på udvikling og bedre service til virksomhederne er forklaringen, mener borgmester Marie Stærke (A) og formanden for Køge Erhvervsudviklingsråd Ulf Stephenson.

På bare et år er Køges image som erhvervsvenlig kommune blevet forbedret markant. Det viser Dansk Industris nye undersøgelse, Lokalt Erhvervsklima 2011.

Køge er rykket fra en 39. plads til en 18. plads på listen over, hvordan erhvervslivet vurderer kommunernes image – og dermed evnen til at tiltrække flere virksomheder og kvalificerede medarbejdere. Det gør Køge til den kommune, der har det bedste erhvervsimage i Region Sjælland.

Undersøgelsen vurderer også kommunerne på en række andre områder. Samlet set ligger Køge som nummer 30 ud af 96 deltagende kommuner. Igen en forbedring fra sidste år, hvor Køge Kommune var nummer 35.

- Vi har fokus på udvikling, blandt andet med Køge Kyst-projektet, og her arbejder vi netop på også at skabe gode forhold for erhvervslivet i Køge. Nu begynder resultaterne at blive synlige: På de store linjer har vi arbejdet målrettet på at få store arbejdspladser til Kommunen – bl.a. Regionens kommende supersygehus - og på at sikre Køge en nøgleplacering i infrastrukturen. Lokalt har vi arbejdet på at forbedre dialogen med og kontakten til virksomhederne, og det er noget, vi vil styrke yderligere fremover, siger borgmester Marie Stærke.

I DI-undersøgelsen får Køge Kommune også point for, at Kommunens sagsbehandling er blevet bedre. Her har Køge Kommune bl.a. ansat en erhvervsservicechef som bindeled mellem virksomheder og forvaltning.

- For virksomheder er det afgørende, at det daglige samarbejde med kommunen glider let, og her kan vi tydeligt mærke, at Køge Kommune har opprioriteret sin indsats med etableringen af én indgang til Kommunens sagsbehandlere. Vi er også meget tilfredse med, at sagsbehandlingstiden er blevet kortere for byggesager og miljøgodkendelser, siger formanden for Køge Erhvervsudviklingsråd, Ulf Stephenson.

Flere end 4.700 danske virksomheder har deltaget i Lokalt Erhvervsklima 2011. De har bl.a. vurderet kommunernes overordnede erhvervsvenlighed, rammevilkår og specifikke erhvervsvilkår som f.eks. skattetryk, kommunal sagsbehandling, infrastruktur og image.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.