Stor hvid valgkanin besøger Køge Festuge

Artiklens øverste billede
Valgkaninen, Flemming Møller (bag kaninen) og Morten Dahlin (th. for Flemming Møller).

VALG 2011: I aften, fredag den 2. september kan de mange gæster til Køge Festuge se frem til at få besøg af en stor hvid valgkanin.

Det skyldes, at de lokale medlemmer af Venstres Ungdom denne dag sætter turbo på valgkampen i Køge. For at skabe ekstraordinær opmærksomhed iklæder en af de liberale unge sig et kaninkostume. I kampagnen deltager også folketingsmedlemmet Flemming Møller (V), der er valgt i Sjællands Storkreds.

- Man bliver nødt til at gøre noget anderledes i en valgkamp, ellers lægger folk ikke mærke til en. Grunden til at vi har valgt et kaninkostume er simpelthen, at vi vil gøre de mange mennesker til Køge Festuge opmærksomme på de ”kaniner” oppositionen kan trække op af hatten. Det kan være alt lige fra nye skatter til tåbelige forbud, fortæller Morten Dahlin, der er lokal valgkampskoordinator for Venstres Ungdom.
 
Et af de emner som folketingsmedlemmet Flemming Møller forventer optager rigtig mange mennesker på Køge Torv, er den betalingsring, som S-SF er store tilhængere af. 

- Et konkret eksempel på en af de kaniner, som venstrefløjen netop har trukket op af hatten er den betalingsmur, som S-SF vil bygge rundt om København. Det er en håbløs ide, som i høj grad vil gå udover de mange køgegensere, som hver dag pendler til hovedstadsområdet. Jeg tror, at de færreste har lyst til at se betalingsringen blive til virkelighed. Det vil helt sikkert være et emne, der vil blive debatteret under dagens kampagne, vurderer folketingsmedlem Flemming Møller (V), 

Humor gør en forskel

Både de lokale VU'ere og folketingsmedlem Flemming Møller tror på, at humor er et godt værktøj i valgkampen.

- Der er ingen tvivl om at politiske budskaber bliver lettere at fordøje, hvis de præsenteres på en utraditionel og humoristisk måde. Jeg er meget imponeret over det engagement, som de lokale VU'ere lægger for dagen i valgkampen, fortæller Flemming Møller (V).

- Politik må gerne være sjovt, og jeg regner med, at kaninen vil få køgegensere til at spærre øjnene ekstra op. Men budskabet er skam dybt seriøst. Vi er her for at gøre ungdommen opmærksom på, at venstrefløjen vil føre en politik, der er skadelig i dag og i fremtiden. Og hvis det kræver et fjollet kostume, så er vi klar, siger Morten Dahlin, som håber også at kunne finde tid til at nyde en enkelt af koncerterne til Køge Festuge midt i valgkampens travlhed. 

Kampagnen foregår i tidsrummet kl. 17.30-19.00 fredag den 2. september på Køge Torv og i gågaden.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.