Den store finaledag

Artiklens øverste billede
Big Fat Snake -

KØGE FESTUGE: En hel uge med fast for enhver smag er nået til den sidste dag - lørdag, hvor der startes op allerede kl. 10.00 med James Samson med Gospel-kor.

Og så går det ellers slag i slag hele lørdagen igennem med underholdning for hele familien.

Lørdag er Foreningernes Dag - og det vil komme til at sætte sit præg på Køges gader og stræder i godt tre timer fra kl. 11.00-14.00 hvor en lang række foreninger viser et udsnit af det, de er gode til og kan tilbyde deres medlemmer.

Her kan bl.a. nævnes Køge Kricket Klub, Køge Dykkerklub, Køge Boldklub, AIK 65 Strøby, Gymnastikforeningen Køge Bugt, Herfølge Gymnastikforening, Køge Søspejde, Køge Skoleorkester, Køge Petanque Klub, Køge Motorsportsklub og Køge Basketball Klub m.fl.

Imens fortsætter de musikalske indslag på scenen på torvet - bl.a. de unge talenter fra Street Ways, de garvede lokale musikere Hitfingers, den lokale troubadour Kim Schwartz med band, Dire Straits am, inden festugens to finaler - Big Fat Snake og Infernal.

Jo, der er lagt op til en fantastisk finaledag på Køge Festuge 2011.

Se det store lørdags program her.

- og Infernal sætter et effektfuldt punktum på Køge Festuge 2011 lørdag aften. (Arkivfoto: JCJ).

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.