Flyene lettede først søndag

Roskilde Airshow måtte aflyse alle lørdagens arrangementer

Artiklens øverste billede
Det store Hercules transportfly fra US Airforce, havde publikumstække. Det amerikanske luftvåben havde fløjet maskinen til Roskilde, udelukkende for at deltage i showet. Besætningen ombord tog mod de mange interesserede i cockpittet, hvor de fortalte om flyet og dets egenskaber.

Foto: Erling J. Pedersen Regnen havde overtaget himlen lørdag med sådan en styrke, at Roskilde Airshow valgte at blive på jorden og holde porten lukket. - Vejret var simpelthen for voldsomt, siger Per Faldborg Olesen, fra Roskilde Airshow. - Så efter et briefing med deltagerne valgte vi at holde lukket lørdag. Der var simpelthen vand overalt, så man kunne ikke parkere og vi vidste heller ikke om der kunne komme fly i luften. Søndag var det slut med de store mængder vand, så der kom der gang i fly og publikum. - Søndag morgen besluttede vi at gennemføre showet, da vi med lufthavnens hjælp havde fået mulighed for at bruge noget af lufthavnen til parkering, siger Per Faldborg Olesen. - Der var vi også heldige med vejret. Der kom kun en enkelt regnbyge, og den var kun i 10 minutter. - Så søndag fik vi alle de fly på vingerne, der skulle på vingerne og alle udstillere var på plads. Til gengæld står foreningen bag Airshowet med en tom pengekasse. - Vi havde regnet med, at der skulle være penge til at stable det næste og bedre airshow på benene i 2013, siger Per Faldborg Olesen. - Det satte vejret en stopper for. Med 4.000 betalende gæster kom der kun penge nok til at hele arrangementet går i nul. Det vil sige at alle får deres penge, og de der skal have penge retur for billetterne får det. Nu skal Per Faldborg Olesen og resten af medlemsskaren i Foreningen Roskilde Airshow, til at finde ud af, hvordan den næste udgave af airshowet skal gribes an.


Flyvevåbnet havde kun en udstillingsmodel af F16 til rådighed til airshowet. Den havde dog den fordel at børn og andre tilskuere kunne kravle ned i cockpittet.


Den gamle russiske maskine her, er i dansk privateje.


Fire styk Kramme og Zeuten fly i luften. Fabrikken bag flyene var dansk og lukkede i 1954.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.