Hvem vil ikke sælge en drøm?
- Et nyt køkken skal være en drøm, der går i opfyldelse, siger Claus Barrett, der efter små to år væk fra køkkenbranchen netop har sat sig i stolen som administrerende direktør for et af landets højest profilerede køkkenbrands, Multiform A/S i Kibæk.
Da Claus Barrett for små to år siden solgte sine HTH-forretninger i Kolding tilbage til den danske producent, var det med forvisningen om, at han havde haft sine dage i branchen. I hvert fald som detaillist. - Efter salget var jeg dog klar over, at pengene skulle investeres i en anden virksomhed. Jeg havde fået smag for at være selvstændig, og brugte det efterfølgende års tid i forhandling med forskellige virksomheder. Stadigvæk indenfor køkkenbranchen men på engrossiden, var mine forestillinger. Desværre faldt ingen af forhandlingerne helt på plads. Enten var vilkårene for ringe – eller også var de produkter, som jeg havde kig på, simpelthen ikke gode nok, forklarer Claus Barrett.
En lille omvej
Da han blev tilbudt stillingen som driftschef i en større radio/tv-forretning i Odense, en forretning der manglede en ildsjæl og på sigt måske en medejer, tog Claus Barrett udfordringen op og skiftede branche. - Det blev dog forholdsvis hurtigt klart for mig, at radio/tv-branchen slet ikke gav mig den arbejdsglæde eller de faglige udfordringer, som jeg havde været så glad for, da jeg solgte køkkener. I køkkenbranchen sælger du drømme, som rækker langt ud over, hvor mange tommer tv-skærmen skal være – eller om fjernsynet skal være sort eller hvidt. Investeringen er jo ofte ret beskeden her, hvorimod et nyt køkken generelt er en investering i huset – og en livsstil du gerne vil udleve.
Tilbage i branchen
Det blev en særdeles spændende henvendelse fra danske Multiform A/S i Kibæk, som fik Claus Barrett ind på det spor, han både kendte så godt og var utrolig glad for. - Tilbuddet fra Multiform var så interessant og udfordrende, at jeg ikke betænkte mig et øjeblik på at opgive mine planer om at blive selvstændig igen. Multiform er utrolig stærkt positioneret herhjemme på grund af sine helt unikke løsninger, og det at være med til at udvikle en så progressiv virksomhed, er en udfordring man ikke kan sige nej til. Ikke hvis man er mig, smiler Claus Barrett. Selv om den nyudnævnte direktør erkender, at hele køkkenbranchen om nogen har mærket de seneste par års økonomiske krise, er Claus Barrett fuld af fortrøstning for fremtiden. - En række mærker har måttet give op, men vi der er tilbage har trimmet organisationerne og hver især nok positioneret os indenfor netop de områder, vi er bedst til. Multiforms force er, at vi laver hvert enkelt køkken præcis efter kundens ønsker og drømme – på vores egen fabrik. Uanset elementernes bredde, højde eller dybde. Vores filosofi er at skabe varig køkkenglæde.
Vi virkeliggør drømmene
- Multiform er jo et designerkøkken, og dermed noget kunderne har gjort sig mange tanker om, inden de begiver sig ud i det. Mange ser det som en investering i huset – en understøttelse af det måske helt specielle hus, man i forvejen har. Det er udlevelsen af en drøm. Dermed har vores køkkener ofte en længere levetid, hvilket på sigt gør investeringen mere overkommelig. - Og det er da et privilegium at kunne opfylde folks drømme. Det bliver jeg aldrig træt af, forsikrer Claus Barrett.