Godt behandlet under bombetrussel

Artiklens øverste billede
Interpool i Støden var natten til lørdag udsat for en bombetrussel. Beboerne oven på, blandt andre Kirsten Christiansen, blev evakueret.

- Vi blev rigtigt godt beværtet og behandlet nede på Gimle, og politiet udførte et topprofessionelt arbejde. Jeg var ikke nervøs på noget tidspunkt.

Sådan fortæller Kirsten Christiansen, enke efter Roskildes mangeårige borgmester, Henrik Christiansen, om evakueringen natten til lørdag under bombetruslen mod Pool-centret i Støden. Hun bor i en af lejlighederne lige oven på.

- Jeg var kommet hjem ved 23-tiden, lagde mig og sov godt allerede før midnat. Jeg må ligge ind til baggården, for ellers er det ikke til at sove pga. larm og høj musik nede fra musik-værtshuset.

- Pludselig bankede det højt på døren, og en råbte højt ude på svalegangen foran vore lejligheder. Gennem vinduet så jeg så en politiuniform:

- Jeg skulle væk pga. bombe-truslen, men tog mig dog først tid til at samle alle mine vigtige papirer og fik dem med.

Fint på Gimle

Kirsten Christiansen beretter, at ca. 50 beboere blev sendt ned på Helligkorsvej til det nærliggende Gimle, der stadig havde åbent på dette tidspunkt, så de kunne få kaffe og andre fornødenheder.

- Ikke alle beboere var jo hjemme. Nogle var på ferie, og andre er flyttet ud i kolonihaven på denne tid af året.

- Vi kom i alle aldersklasser og nogle edda med rollator, så de unge gæster på Gimle kiggede lidt på os. Men vi blev godt behandlet dernede, siger Kirsten Christiansen, som også roser politiet for en dygtig indsats.

- Alt foregik roligt og velovervejet, så der var ingen grund til at klage. Efter nogle timer fandt de ud af, at det var falsk alarm, og så fik vi lov at gå hjem igen.

- Jeg håber, de hurtigt finder ham, der ringede med den bombetrussel. Det er ikke sjovt, når man ikke kan få lov at ligge i fred om natten i sin seng.

- Man kan godt undre sig over, hvad der efterhånden sker her i det fredelige Roskilde, siger Kirsten Christiansen.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.