Bedre faciliteter venter GF Køge Bugt

Artiklens øverste billede
GF Køge Bugts medlemmer får inden længebedre forhold at dyrke deres gymnastik under. (Arkivfoto).

GYMNASTIKCENTER: - Nu skal det være, siger Gymnastikforeningen Køge Bugts formand Niels Juul-Olsen.

En gruppe engagerede frivillige har det seneste år arbejdet på at skabe rammerne for et projekt som skal stå færdigt om 16-24 måneder. 

- I alt for mange år har vi ikke kunnet tilbyde plads til de mange børn, unge og ældre der gerne vil benytte sig af foreningens tilbud. Vi afviser hvert eneste år rigtige mange unge mennesker, samtidig med at vi ikke er i stand til at tilbyde de nødvendige rammer for de gymnaster der gennem års træning når et højere niveau og som gerne vil mere. Det vil vi gøre noget ved nu, fortæller Niels Juul-Olsen.

I projektet forsøger vi at inkorporere alle tænkelige brugergrupper i forhold til brugen af centeret. Således er et samarbejde med kommunale og private institutioner også en del af planen.

Et gymnastikcenter med tilstrækkeligt gulvplads, springbaner, springgrave, trampoliner og trampolinbaner i gulvniveau kan anvendes til mange formål. Det er vist kun fantasien der sætter begrænsningen.

- Vi har i dag samarbejde med kommunen vedrørende en idrætsbørnehave. Herfra har vi rigtig gode erfaringer som vi vil gøre brug af. Vi kan se at vi ville kunne stille den helt relevante "legeplads" til rådighed for skoleklasser og SFO'er. Et andet eksempel kunne være Sundhedsvæsenet, der ville have mulighed for at anvende gymnastikcenteret til genoptræning og motorisk træning af både børn og ældre samt handicappede, siger Niels Juul-Olsen.

Projektet har fire projektgrupper: Byggeudvalg, riftsudvalg, finans- og juraudvalg, Kommunikationsudvalg.

pm

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.