Den dårlige generalprøve

FCR-formand er fortrøstningsfuld før sæsonstarten i 1. division

Artiklens øverste billede
Jeppe Kjær demonstrerede sin målfarlighed ved at score mod Vanløse. (Foto: Erling J. Pedersen)

- En dårlig generalprøve giver som bekendt en god premiere, siger formanden for FC Roskilde Carsten Wickmann og håber på, at det gamle mundheld også gælder for hans fodboldmandskab før sæsonpremieren i 1. division 13. august i Hobro. Lørdag leverede holdet endnu en skuffende træningskamp i Kr. Såby mod Vanløse, hvor Wickmann selv nåede at spille i slutningen storhedstiden med spillere som Jacob Rosander og brødrene Petterson. Holdet er i dag nede i 2. division øst men fik alligevel 1-1 mod FC Roskilde, hvis mål blev sat ind af Jeppe Kjær.. . - Vi kunne ikke rigtigt få spillet til at glide. Der blev tabt for mange bolde, når vi skal frem ad banen. - Det gik jo vældigt fint mod Brøndby, men når vi møder lavere rangerende hold, der bliver tilbage, har vi svært ved at få nok ud af vores spilovertag, forklarer Wickmann. - Samtidig er træfsikkerheden temmelig dårlig på de chancer, som vi faktisk får spillet os frem til.

Stærke nedrykkere

FCR-formanden er dog overbevist om, at holdet har kvalitet til at overleve i 1. division, der er blevet reduceret til kun 12 klubber, hvilket øver risikoen for nedrykning. - Vi har hentet flere gode forstærkninger til de pladser, vi ønskede. Jeg er fuld af fortrøstning, selv om de andre hold også er blevet stærkere. - De to nedrykkere fra Superligaen, Esbjerg og Randers, er jo favoritter sammen med Vejle og går vel efter at komme hurtigt tilbage til de mange penge i landets bedste række. Men hvis vi bare kan slutte midt i, siger Carsten Wickmann. tk

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.