Faldt bilisten mon i søvn?

Artiklens øverste billede
MODSAT KØRERETNINGEN holdt bilen på tværs af fortovet og cyklestien og benzinen strømmede ud, da Søren Schmidt ankom til ¿Schütten Automobiler¿ torsdag morgen. Med god grund undrede han sig over at politiet ikke rykkede ud.

Bilen, der kom kørende i indadgående retning mod København, landede af en eller anden grund i hegnet modsat køreretningen, og forvoldte stor skade på hegnet, der blev trykket ind og flyttede flere af de udstillede biler flere meter ind på grunden, ligesom dele fra hegnet fløj 10-15 meter ind på pladsen. En 32 årige mand fra Brøndby Strand ringede umiddelbart efter til politiet og anmeldte uheldet, og forklarede at han ¿måske var faldet i søvn¿. Intet politi... Politiet rykkede ikke ud, og bilisten lod sig derefter transportere på arbejde af en bekendt. - Jeg kom til stede ved 7.30-tiden, hvor bilen holdt på tværs af fortovet og cyklestien med benzin strømmende ud, fortæller Søren Schmidt, indehaver af Schütten Automobiler. - Det er mit indtryk, at bilisten må have haft pæn fart på, når bilen sådan kunne snurre rundt og med stor kraft ramme hegnet modsat køreretningen. Søren Schmidt glæder sig over at der ikke skete personskade, men udtrykker i øvrigt nogen forundring over at politiet ikke havde tid til at rykke ud. mads-

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.