Lørdagstur til Remisen

Artiklens øverste billede

Frivillige fra Jernbanemuseet viser rundt i Roskildes remise på lørdag 30. juli. Den gamle bygning var tidligere Roskilde Stations maskindepot, hvor blandt andet lokomotiverne blev vedligeholdt. I dag er den primært hjemsted for Jernbanemuseets damplokomotiver på Sjælland.

Opførelsen af remisen begyndte i 1899, og året efter overtog den funktionen fra den noget mere beskedne remise ved Røde Port. Bygningen blev fredet i 1992.

Rundvisningen er en del af Roskilde Museums Særudstillingen "Iscenesat - boligen gennem 1000 år". Det er gratis at deltage i rundvisningen, man skal bare møde op foran remisen, som man finder for enden af Skovbogade.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.