Orangutangens venner i Danmark
Danmarks første støtteforening for bevarelse af orangutangen blev stiftet i Solrød i 2000 og er fortsat centrum for en række aktiviteter.
SOLRØD: Orangutangerne lever under noget mere sydlige himmelstrøg, men de har gode venner i Danmark alligevel.
Støtteforeningen for bevarelse af orangutangen blev stiftet i Solrød i 2000 efter et besøg på Sumatra for flere af medlemmerne, og den har i år holdt sin 11. generalforsamling. Alle aktiviteter i foreningen er rettet mod at støtte overlevelsen af menneskenes rødhårede fætre, som er en truet dyreart.
- I 2003 rejste nogle medlemmer af Støtteforeningen for bevarelse af Orangutangen til den malajiske del af Borneo. Vi besøgte to orangutangrehabiliteringscentre og støttede hvert af dem med 500 USD. I 2004 sponsorerede vi 10.000 kroner til et center i Medan på Sumatra, og i 2005 rejste nogle medlemmer igen til den malajiske del af Borneo, hvor vi støttede tre rehabiliteringscentre med hver 1000 USD, fortæller Karin Hartvig, der er formand for foreningen.
Igennem årene har foreningen blandt andre også støttet Lone Dröscher Nielsen, som i øvrigt også har besøgt foreningen ved et arrangement i Solrød Aktivitetscenter, hvor hun fortalte om sit liv med orangutangerne på Kalimantan, den indonesiske del af Borneo.
Der er i øjeblikket omkring 100 medlemmer af foreningen, og pengene til de talrige donationer og anden støtte kommer primært fra kontingentbetalinger fra medlemmer samt ved salg af støttemærker, bluser, muleposer og caps. Dertil kommer, at støtteforeningen blandt andet har haft en stand ved en sommerfest i Havdrup SFO, hvor der selvfølgelig blev serveret "abemad" for børnene.
Et enkelt medlemskab af støtteforeningen koster 150 kroner og et familiemedlemskab 200 kroner om året. Foreningen udsender nyhedsbreve to-tre gange om året.
Interesserede kan kontakte mail orangutang@villabynet.dk eller tlf. 5614 6251 for flere oplysninger om foreningen og dens virke for de truede orangutanger.