Vægttab uden kur og kamp - med hypnose

Hypnoterapeut Lisbeth Bech åbner klinik i Solrød Center.

Artiklens øverste billede
(Colourbox).

SOLRØD: Hypnoterapeut Lisbeth Bech har nu også åbnet klinik Solrød Center 76. Hun hjælper blandt andet med udfordringer som vægttab, flyskræk og eksamensangst gennem hypnose.

- Det jeg godt kan lide ved hypnose er, at resultaterne kommer hurtigt. Jeg elsker, når kunderne forlader klinikken med armene i vejret, fortæller terapeuten, som hidtil har drevet klinik fra sit hus i Jystrup.

Hypnoterapien har en hurtig virkning, hvad enten udfordringen er vægttab, flyskræk, eksamensskræk, smertebehandling, allergi, rygestop, stress, indre uro eller en af de mange andre fysiske eller psykiske problemer.

- I øjeblikket ønsker mange at slippe trangen til søde sager og overspisning. Allerede efter første session starter vægttabet - uden kamp og kur, og resultaterne har en varig effekt. Hos de fleste kunder er nogle få sessioner nok til at miste interessen for at gå i skabet og finde sødt, og de skubber tallerkenen fra sig og levner når de er mætte, så let som ingenting. Og det er ikke trylleri, fortæller Lisbeth Bech.

- I hypnosen ændres især den første gang, hvor de brugte mad til noget andet end at spise sig mæt i og dermed ændres grundlaget for trangen til sødt og for meget mad. Derefter tager de så meget hensyn til deres dyrebare krop, at de ikke fylder hvad som helst i den "og så er der ingen vej tilbage" så slippes kiloene, let og ubesværet, siger hun.

Lisbeth Bech opfordrer nysgerrige og skeptikere til at kontakte hende for at høre nærmere om, hvad hypnose er, og hvordan det virker.

- Mange hænger fast i nogle bestemte vaner og forestillinger, og det begrænser dem i at have det godt, mener hypnotisøren, der også er uddannet lærer, coach og terapeut.

Læs mere på www.lisbethbech.dk.

mr

Hypnoterapeut Lisbeth Bech.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.