Roskilde Fjord - nu med hval
En lang række nyheds-medier havde mandag middag den oplysning, at en hval var blevet set i Roskilde Fjord. Nærmere bestemt ved Bolund nær Risø.
Kilden er et ægtepar, som underskriver sig Berit og Henrik H. Til hjemmesiden hvaler.dk siger de:
- Hej! Min mand og jeg er netop kommet hjem fra en kajaktur i Roskilde Fjord.
- På hjemvejen så vi pludselig et stykke ude i vandet ud for Bolund nogle pæne bølger på vandet, hvor vi ellers havde totalt havblik.
- Da der ikke var både i nærheden, blev vi overraskede og opmærksomme. Vi så derefter 2-3 gange en relativ stor sort ryg og hørte 2 pust som kunne det have været en hval.
Blev forskrækkede
- Vi blev lidt forskrækkede og søgte længere ind mod kysten, hvis det nu VAR en lille hval.
- Det virker usandsynligt, at den skulle kunne gå så langt ind i Roskilde Fjord gennem de smalle stræder med lavt vand, men vi ved simpelthen ikke, hvad det var vi så. Men mener ikke det kan være et marsvin.
Dem har vi set flere af, og de har ikke forekommet os at være så store og sige så højt et pust.
Muligvis en finhval
TV2.dk har koblet hvalekspert Thyge Jensen på sagen.
Han er ansvarshavende redaktør for hvaler.dk og føler sig ret overbevist om, at det har været en finhval, parret har set.
- Jeg tror, det er en finhval ud fra måden, den gemmer sig på. De er fantastiske til at navigere, og dukke på de mest mærkelige steder, siger han til nyhederne.tv2.dk.
En finhval kan blive op til 20 meter.