Pas på tricktyve

Artiklens øverste billede
Politiet opfordrer især ældre mennesker til at passe på tricktyve i denne tid. (Foto: Colourbox).

TRICKTYVERI: Sommeren er traditionelt højsæson for tricktyve, og Midt- og Vestsjællands Politi opfordrer i denne tid især ældre medborgere til at være skeptiske og påpasselige, når personer, de ikke kender eller venter besøg af, henvender sig til dem.

Onsdag formiddag i denne uge blev en 72-årig mand offer for en tricktyv, da han på Blegdammen i Køge blev stoppet af en mand, der angiveligt ville have vekslet en tyver. Tyven endte i stedet med at slippe væk med ikke mindre end 15.000 kroner, som den 72-årige havde i sin pengepung. Manden beskrives som udlænding, mørkhåret, 25-30 år, 175-185 cm høj, almindelig af bygning, dårlige tænder, iført en hvid t-shirt, og politiet hører naturligvis gerne fra eventuelle vidner.

Hvis man bliver udsat for tricktyveri, er det helt centralt at kontakte politiet hurtigst muligt, forklarer Carsten Andersen fra Midt- og Vestsjællands Politi.

- Mange af sagerne er svære at opklare, fordi tyvene typisk er meget mobile. De er i én by den ene dag og i en anden by den næste dag. Derfor er det vigtigt, at folk anmelder tyveriet så hurtigt som muligt, så vi har en mulighed for at handle hurtigt, siger han.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.