En torsdag med fuld fart på

Artiklens øverste billede
Allerede fra morgenstunden var der lang kø for at få en kop kaffe og et friskbagt rundstykke. (Foto. JCJ).

KØGE FESTUGE: Torsdag - Senior- og Handicapdagen - blev den hidtil bedst besøgte festugedag i denne omgang.

Allerede fra morgenstunden strømmede folk til torvet for at stå i kø til teltet hvorfra der blev skænket frisklavet kaffe og udleveret et friskbagt rundstykke, inden det gik løs med det altid populære bankolotteri.

- Jeg tror ikke der var mange dråber kaffe tilbage, og alle rundstykkerne var også udleveret og folk hyggede sig virkelig. Der var også rigtig mange der tog del i bankospillet - ja, så mange at vi faktisk ikke havde bankoplader nok til sidst. Men alle 250 gaver  sponsoreret af Køges handlende - blev delt ud og det hele foregik i en rigtig god atmosfære, fortæller formand Per Stenberg fra Foreningen Køge Festival til Lørdagsavisen.dk.

Herefter kom Fede Finn og Funny Boyz på scenen i to omgange og ved begge koncerter var der mange tilhørere. Det var der også til de altid ukuelige musikere fra det lokale Popcorn.

- Det var bare som det plejer når Popcorn slår tonen an. Folk kan simpelthen ikke lade være med at hoppe og rokke med på melodierne. Der er altid en fantastisk stemning når de går på, siger Per Stenberg.

- Bad Company Jam leverede også varen og det samme må siges om PULS - nogle cool fyre der fyrede den af, fortsætter Stenberg.

Dagens næstsidste orkester på scenen var navnkundige Zididada, der trak rigtigt mange mennesker til torvet.

- Politiet har over for mig anslået at de rhar været omkring 3.000 tilskuere på det tidspunkt hvor Zididada optrådte, og aftenens punktum sættes jo af ingen ringere end Burhan G - så lige nu (kl. ca. 22.30, red.) er torvet spækket med unge forventningsfulde tøser, siger Per Stenberg.

Omkring salget i Festugens boder på Torvet er der også torsdag aften gode vibrationer.

- Vi har fået en melding ude fra boderne at salget her torsdag aften er gået godt, så det håber vi fortsætter. Også fra Politiet har vi fået positivt tilbage om en god stemning - og det er jo også det som det hele drejer sig om. Så vi er fortrøstningsfulde og glæder os rigtigt meget til de to afsluttende dage fredag og lørdag, slutter Per Stenberg.

(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
Popcorn fik endnu engang torvet til at gynge. (Foto: JCJ).
Fede Finn og Funny Boyz på scenen. (Foto: JCJ).
Fede Finn trak mange tilskuere til torvet. (Foto: JCJ).

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.