Tyv kom gennem to centimer sprække
En Nokia, briller og en pung med kørekort, sygesikring og kontanter. Det var forsvundet fra en grå Suzuki Alto, da ejeren kom tilbage til sin bil. Tyven er formentligt kommet gennem et vindue, der var cirka to centimeter åben. Midt- og Vestsjællands politi formoder, at tyven har stukket noget ind gennem sprækken og hevet låseknappen op.
I den seneste tid har der været flere indbrud i biler i Roskilde. Derfor har Midt- og Vestsjælland udsendt en stribe råd til, hvordan man undgår uheldige indbrud i bilen. Nu håber Midt- og Vestsjællands politi, at borgerne følger rådene.
-Vi har tordnet med de her råd i mange år, men vi kan se at biler er blevet statussymboler med gps, fladskærm, og hvad der dertil hører. Man bør huske, at det er et transportmiddel, siger kriminalassistent Johnny Winther.
Han har dog stadig masser af overskud til at gentage rådene igen.
- Lad ikke ting ligge synligt fremme i bilen
- Det gælder også tasken, selvom du ikke har noget i den. For det kan tyven ikke se, og det er ærgerligt at skulle have repareret en knust rude selvom tyven ikke får stjålet noget.
- Af samme grund bør man lade handskerummet stå åbent, hvis det ikke er noget i.
- Tøm bilen helt for værdigenstande.
- Tænk over, hvor parkere i mørke timer. Parker hvor der er lys og meget gerne beboelse.