Du skal intet sige nu Lars

Tysk politi har rådet den ulykkesramte Dietrichsen til først at rejse til Danmark

Artiklens øverste billede
Tysk politi råder Lars Dietrichsen til først at udtale sig, når han ikke længere er i chok. (Arkivfoto: Erling J.)

Restauratør Lars Dietrichsen fra Roskilde blev af det tyske politi rådet til ikke at udtale sig, mens han endnu var i chok oven på ulykken, hvor hans kone og søn omkom på Autohahn A7 i det bjergrige område ved Kassel. Hans bror Søren oplyser til Roskilde Avis, at der ganske vist er rejst en sigtelse, hvilket er nødvendigt for at fastlægge eventuelt ansvar for de materielle skader. Men Lars vil ikke få nogen straf og kan afgive den nødvendige forklaring hjemme. - Han er også rigeligt ramt allerede. Han er jo selv et offer, forklarer storebroderen. Dietrichsen er i øvrigt kommet hjem til Danmark sammen med den 2-årige datter.

Havde overnattet

Mange danske turister er berygtede for at køre uansvarligt på ferie, fordi de ikke overnatter eller bytter chauffør på lange rejser helt til Norditalien eller Sydfrankrig. Dermed udsætter de både sig selv og andre for livsfare. Men det var ikke tilfældet for familien Dietrichsen. På vej hjem fra deres nye restaurant, Auberge de Tourrette i den flotte provencalske bjergby, Tourrettes-sur-Loup, havde de faktisk overnattet i Tyskland og kun kørt i en halv time, da ulykken skete. Derfor kan tragedien ikke skyldes træthed, fordi de havde kørt hele natten. Til sin familie har Lars Dietrichsen, der er dybt traumatiseret efter det dødelige sammenstød, fortalt, at nu vil han bruge alle sine kræfter for at komme i gang med et nyt liv, for sin lille 2-årige datter Mathilde.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.