Druedahls nikkede sur smiley væk

- Sur smiley var ikke helt retfærdig, siger ejer af Cafe Druedahls efter, at han på fire dage gik fra sur til glad smiley i cafeen

Artiklens øverste billede
Flemming Larsen viser fordamperen, der var i stykker den dag, Fødevarestyrelsen kom forbi. Den fungerer i dag perfekt.

Det sure ansigt var ikke kun at finde på papiret, da Cafe Druedahls fik en sur smiley mandag 18. juli efter, at Fødevarestyrelsen var forbi to mand høj i hele to stive timer mandag middag. Det var også at finde på indehaver af cafeen Flemming Larsens ansigt.
- Det var rigtig dumt af os, men samtidig følte vi os også uretfærdigt behandlet, siger Flemming Larsen. Fire dage efter fik cafeen igen en glad smiley, da Fødevarestyrelsen atter kom på besøg.
Det sure ansigt blev givet, fordi fødevarer, der skulle ligge på køl, blev opbevaret for varmt, mens fødevarer, der skulle opbevares ved mindst 65 grader, kun havde en temperatur på 31 grader. Samtidig var der beskidt og ulækkert flere steder, står der i kontrolrapporten.

Nødsituation

Dagen, hvor Fødevarestyrelsen kom forbi, var en af de mere kaotiske i Cafe Druedahl.
Man havde netop opdaget at kølerummet ikke fungerede optimalt og havde derfor ringet for at få fordamperen repareret. Dette noterede cafepersonalet selv ned i en kontrolrapport, som bliver udfyldt løbende og som Fødevarestyrelsen tjekker
- Vi skyndte os at flytte de fleste af fødevarene hen i et køleskab, så de ikke blev dårlige. Fordi der er mindre plads, betød det, at fødevarer, der ikke må blandes, blev blandet. Det var selvfølgelig dumt, men det var en nødsituation, siger Flemming Larsen.

- Vi har intet at skjule. Vores gæster er velkomne til at tjekke vores køkken, siger indehaver af Cafe Druedahl Flemming Larsen.

Besøget

Ved middagstid dukkede kontrollen op. Den fandt for varm mad i det ødelagte kølerum. For eksempel mælk på 12,5 grader og bacon på 13,4. Medarbejderne fik straks besked om at smide den for lunkne mad ud og om ikke at bruge kølerummet mere.
- Vi havde jo allerede tilkaldt en raparatør, og vi ville jo også selv smide maden ud uden først at få besked på det. Det var vi jo faktisk i gang med.
Derefter blev temperaturen i et par varme kyllingebryster målt. Den var kun på 31 grader, og den skulle være på mindst 65.
- Det er selvfølgelig en fejl, og efterfølgende har vi købt termometre, der konstant står i kødet, så det ikke sker igen.
Derefter opstår der lidt diskussion om, om der er skimmel eller snavs på håndtaget af opvaskemaskinen.
- Så trækker kontrolløren lommelygten frem og går rigtig i gang med at undersøge under skuffer og skabe. Jeg har aldrig oplevet noget lignende før. Steder hvor vi kun gør rent hver anden måned.
Kontrollørend bemærker, at der er flere beskidte steder og beskidt inventar og ulækre viskestykker.
Flemming Larsen erkender da også, at der var rodet og ikke godt nok gjort rent.
- Det må selvfølgelig ikke ske. Efterfølgende har vi gjort hovedrent og rettet op på alle forhold. Og det betyder da også, at vi lynhurtigt fik en glad smiley igen, siger Flemming Larsen.
Han håber ikke, at de mange gæster har mistet troen på, at Cafe Druedahls er et sted med tjek på tingene.
- Alle kunder, der har lyst, er hjerteligt velkomne til at tjekke vores køkken. Vi har absolut intet at skjule, og det vil vi gerne vise til alle, siger Flemming Larsen.



Kritikpunkter
Kølerum var for varmt.
Mælkeprodukter havde temperatur på 12,5 grader og bacon på 13,4
Varmt kyllingebryst skulle opbevares ved mindst 65 grader, men havde kun en temperatur på 31 grader.
Fødevarer der ikke må stå sammen, stod sammen
Der var beskidt flere steder

Også i rengøringsrummet hersker der i dag orden og renhed,

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.