Stjal solbriller for 300.000

Efter en dårlig generalprøve vendte tyve tilbage til Profil Optik - med gravstene

Artiklens øverste billede
Tyvene måtte kaste to store sten gennem butiksruden for at komme igennem. En af de to skar sig på ruden.


Efter en dårlig generalprøve følger en fantastisk premiere. Og det gælder åbenbart også for de tyve, der brød ind i Profil Optik i Skomagergade for anden gang på en uge. De slap nemlig af sted med omkring 250 solbriller til en gennemsnitlig værdi på 1.200 kroner.
Der lå kun et enkelt par knuste solbriller tilbage på gulvet, da medarbejderne mødte ind om morgenen.
De to tyve var helt kolde over for det synlige vidne, Ole Sørensen, der anmeldte indbruddene. Han bor på den anden side af gågaden, og begge gange kunne han bare kigge ud af vinduet og råbe efter tyvene.
- De sagde det ikke, men der var sådan lidt, Fuck dig, over deres attitude, da de bare kiggede op på os. Hvis man er så kold midt på en gågade, hvad er de så ikke i stand til? siger Ole Sørensen.
De råbte ikke noget tilbage, men talte til hinanden på et udenlandsk sprog, som klingede østeuropæisk.
Især tyvenes frækhed gjorde indtryk på ham. Især da de vendte tilbage til gerningsstedet et par dage senere, selvom de var blevet set første gang og politiet var ankommet hurtigt.
De to solbrilletyves samvittighed forhindrede dem da heller ikke i at kravle gennem et stort hul i vinduet, da de nogle nætter senere vendte tilbage efter deres første mislykkede forsøg. De kastede to sten på størrelse med gravsten gennem butiksruden for at få et hul så stort, at de kunne kravle igennem.

Vækket af brag

Ved det første indbrud var han alligevel oppe, men ved det andet indbrud blev han vækket af braget, da de store sten blev kastet gennem vindue.
- De var rigtigt godt organiserede. En røgkanon fyldte lokalet med røg på 20 sekunder, så de kan ikke have gået i vejen for hinanden, siger Ole Sørensen. Men selvom røgen stod ud af butikken, så man skulle tro, der var ildebrand, så kunne Ole Sørensen ikke engang nå at tage tøj på, inden tyvene var væk.
Røgkanonen er en del af sikkerheden i Profil Optik, og skal gøre det svært for tyve, at orientere sig, når de først er kommet ind. Men nu frygter chefen for Profil Optik i Roskilde, at det kan blive nødvendigt, at forbedre sikkerheden.
- Egentligt har vi et fornuftigt sikkerhedssystem. Men det kan være vi bliver nødt til at få et rullegitter. Vi kan blive nødt til det, hvis forsikringen kræver det, siger Jakob
Han vurderer, at indbruddene kommer til at koste Profil Optik 100.000 kroner. Og det er altså efter, at forsikringen har dækket. Politiet har efter indbruddet taget en DNA-prøve, da en af tyvene skar sig på vej ud. Men det hjælper kun, hvis de optræder i Politiets register.

sp@roskildeavis.dk

Medarbejderne bruger nu de store sten til udstilling. Men stenen fra det første kup er så tung, at de ikke kunne løfte den op i udstillingsvinduet.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.