FC Roskilde gjorde det umulige

Slog Lyngby i pokalen efter 112 minutter i undertal

Artiklens øverste billede
De lyseblåklædte FC Roskilde-spillere tog en nærmest fantastisk triumf i pokalturneringen onsdag aften ved at slå superliga-holdet Lyngby. Det skete efter forlænget spillertid og straffesparkskonkurrence. (Arkivfoto: Erling J.)

FC Roskilde fik onsdag aften den værst tænkelig start på storkampen i pokalen mod Lyngby. Men de lyseblå gav sig selv den mest lykkelige udgang på matchen mod superligaholdet fra Storkøbenhavn.

Det lykkedes nemlig Carsten Broes hårdt kæmpende hold at vinde efter en nervepirrende straffesparkskonkurrence.
En sådan afgørelse kræver altid et minimum af held.

Men held var det ikke, at FCR-spillerne kom frem til duellerne fra 11-meter pletten efter forlænget spilletid og i alt 120 minutters fodbold i Ørnereden.

Det var snare heroisme. I kombination med hårdt arbejde, godt spil, tålmodighed og en tyrkertro på at det kunne lykkedes. De svære odds til trods.

Hjemmeholdet spillede nemlig 10 mod 11 i hele 112 minutter af opgøret.

Kanonkamp af målmanden

Efter sølle otte minutters spil gik FCR-keeper Esben Madsen helt galt af en høj bold. Han blev korrekt vist ud, fordi han fulgte fadæsen op med at rive den piv-frie Lyngby-spiller omkuld og holde ham fast.

Fra straffepletten gjorde Kim Aabech det til 1-0 i gæsternes favør.

Roskilde-træner Carsten Broe tog offensivspilleren Nikloai Mikkelsen ud for at få plads til reserve-keeper Frederik Larsen blandt de 10 tilbageværende. En suveræn udskiftning skulle det vise sig.

Larsen - hentet til klubben i sommerpausen - benyttede sin FCR-debut til at redde tre af Lyngby-skytternes straffespark i skæbne-fasen.

I de døende minutter af den ordinære spilletid havde kanon-keeperen også en håndfuld sikre indgreb og suveræne redninger, da superliga-mandskabet pressede voldsomt på for at afgøre kampen.

Indhopper udlignede

Broe havde også heldet og dygtigheden på sin side med sin udskiftning efter første halvleg.

På bekostning af forsvarsspilleren Christian Møller sendte Roskilde-træneren angriberen Tobias Perch-Nielsen ind. Han blev farligere og farligere som anden halvleg skred frem. Og efter 72 minutter udlignede han Lyngbys føring til stillingen 1-1.

Den forlængede spilletid var en lidt tam affære, hvor mandskaberne passede på ikke at blotte sig. Samtidig var der tydelige træthedstegn på begge sider.

Men FCR var bestemt ikke Lyngby underlegne på fysikken. Heller ikke på spil og skabelse af chancer.

Læs mere i Roskilde Avis Weeekend...

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.